Bitcoin

TBMM’ye bitcoin ile ilgili önerge verildi!

Türkiye’de Bitcoin ile ilgili ilginç gelişmeler yaşanacağa benziyor.Bir milletvekili TBMM’ye, Bitcoin’in güvenirliliği ve yasal statüsü hakkında soru önergesi verdi. Dijital para tartışmaları meclise taşınarak önümüzdeki günlerde tartışma konusu olacağa benziyor.

2017 yılı, kripto paraların sert yükseliş kazandığı ve yıldızlaştığı bir yıl oldu. Hızla yükselişine devam eden Bitcoin şu an da, altından bile daha değerli bir yatırım aracı haline gelmiş durumda. Çin ve Rusya gibi dev ülkeler, kısmi yasaklama uygulayarak yeni bir yasal çerçeve içine almaya çabalıyor.

Bugün itibariyle 8200 doların üzerine çıkan Bitcoin yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor ve piyasaya çıktığından beri, en değerli kripto para birimi durumunda. Fakat bu para birimi üzerinde hiçbir devletin ve hükümetin kontrolü yok ve hiçbir hukuki sistemde ticaretini önlemek için yasal düzenleme mevcut değil. Her şey insanların birkaç tık uzağında, internette yapılıyor.

Durum böyle olunca devletler, bu para birimlerini belirli yasal çerçeve içine almaya başladı ve sonunda beklenen oldu sıra TBMM’ye de geldi. HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Bitcoin ile ilgili bir soru önergesi hazırladı. Önerge, Başbakan Binali Yıldırım yönetimindeki hükümete Bitcoin’in araştırılması ve yasal statüsünün tespit edilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini vurguluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir